Tecno Spark 50 5G
23,999৳
- Display: 6.78″ IPS LCD with 120Hz smooth refresh rate
- Processor: MediaTek Dimensity 6400 5G+ for fast performance
- Camera: 50MP rear camera + 8MP front camera
- Security: Side-mounted fingerprint sensor

| Tecno Spark 50 5G Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ HD IPS LCD, 720×1576, 120Hz |
| Processor | MediaTek Dimensity 6400 5G+ |
| RAM / Storage | 6GB RAM / 128GB ROM |
| Rear Camera | 50MP + Single Flash |
| Front Camera | 8MP + Single Flash |
| Battery | 6150mAh, 45W Super Fast Charging |
| Operating System | Android 16 |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Connectivity | WiFi 2.4+5GHz, Bluetooth 5.4, USB Type-C, GNSS |
| Security | Side Fingerprint Sensor |
| Protection | IP64 Water & Dust Resistant |
| Dimensions | 167.9 × 79.3 × 8.18 mm |
| Colors | Champagne Gold, Ink Black |
| Warranty | 13 Months (Box must be preserved) |
Be the first to review “Tecno Spark 50 5G” Cancel reply


Reviews
There are no reviews yet.