ZTE nubia V80 Pro
21,999৳
Model: nubia V80 Pro
Display: 6.75″ HD+ 120Hz IPS LCD
Processor: Unisoc T7280 (12nm)
Camera: 108MP Dual Camera + 16MP Front
Features: Side Fingerprint, IP64, 1000 nits Brightness

| nubia V80 Pro Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.75″ HD+ IPS LCD (900 × 1940), 120Hz refresh rate, 1000 nits HBM brightness |
| Display Features | 19.5:9 ratio, ~317 ppi density, ~85.6% screen-to-body ratio |
| Processor | Unisoc T7280 (12nm), Octa-core (2×2.2GHz Cortex-A75 + 6×2.0GHz Cortex-A55), Mali-G57 MP1 GPU |
| RAM / Storage | 8GB RAM / 256GB Storage (Expandable via microSDXC) |
| Rear Camera | 108MP Wide Camera (f/1.8, PDAF) + Auxiliary Lenses, LED Flash, HDR, Panorama, 1080p@30fps |
| Front Camera | 16MP Wide Selfie Camera, 1080p@30fps Video Recording |
| Audio | Built-in Speaker, 3.5mm Audio Jack |
| Network | 4G / 3G / 2G, Dual SIM (Nano-SIM) |
| Connectivity | Wi-Fi dual-band, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, GALILEO, USB Type-C 2.0, OTG |
| Operating System | Android 16 |
| Security | Side-Mounted Fingerprint Sensor |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass |
| Protection | IP64 Dust & Splash Resistant |
| Battery | 5000mAh Battery, 22.5W Fast Charging, 10W Reverse Charging |
| Dimensions | 166 × 79 × 7.7 mm |
| Weight | 195g |
| Body | Glass Front, Plastic Frame |
| Colors | Black, Gold |
| Warranty | 1 Year Official Warranty |
Be the first to review “ZTE nubia V80 Pro” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.