Infinix Note 60 Pro
49,999৳
Display: 6.78″ LTPS AMOLED
Processor: Snapdragon 7s Gen 4 5G
Camera: 50MP + 8MP + 13MP
Feature: In-display Fingerprint

| Infinix Note 60 Pro Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ LTPS AMOLED, 1.5K (1208×2644), 60/90/120/144Hz, Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 93.18% screen ratio, 100% DCI-P3, up to 240Hz touch sampling, 2800Hz instant touch, 2304Hz PWM dimming, Always-On Display |
| Processor | Snapdragon 7s Gen 4 (5G), Octa-core (1×2.7GHz + 3×2.4GHz + 4×1.8GHz), Adreno A810 GPU |
| RAM / Storage | 8GB RAM / 256GB ROM |
| Rear Camera | 50MP (OIS, f/1.59) + 8MP Ultra-wide (111.4°), AI Cam, Portrait, Night, Pro, 4K Video, Super Macro |
| Front Camera | 13MP (f/2.2), 82° FOV, 4K Video Support |
| Audio | Dual Speakers, JBL, Hi-Res Audio, DTS |
| Network | 5.5G / 5G / 4G / 3G / 2G |
| Connectivity | Wi-Fi 6 (ax), Bluetooth 5.4, GPS, NFC, USB Type-C, OTG, Type-C Audio Jack |
| Operating System | XOS 16 (Android 16) |
| Security | In-Display Fingerprint |
| Sensors | G-Sensor, E-Compass, Gyroscope, Light Sensor, Proximity Sensor, Infrared Blaster, Health Monitor, X-Axis Motor |
| Protection | IP64 Water & Dust Resistant |
| Battery | 6500mAh (6-Year Battery Tech), 90W Fast Charging, 30W Wireless Charging, Reverse Charging Supported |
| Dimensions | 162.37 × 77.17 × 7.36 mm / 7.45 mm (variant based) |
| Weight | 201.7g |
| Colors | Mist Titanium, Solar Orange, Deep Ocean Blue |
| Warranty | 12 Months |
Be the first to review “Infinix Note 60 Pro” Cancel reply



Reviews
There are no reviews yet.