Infinix Note Edge 5G
29,999৳ – 31,999৳ Price range: 29,999৳ through 31,999৳
Display: 6.78″ LTPS AMOLED
Processor: Dimensity 7100
Camera: 50MP + 13MP
Feature: In-display Fingerprint

| Infinix Note Edge Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ LTPS AMOLED, 1.5K (1208×2644), 60/90/120Hz, Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits peak brightness |
| Processor | MediaTek Dimensity 7100, Octa-core (4×2.4GHz Cortex-A78 + 4×2.0GHz Cortex-A55), Mali-G610 GPU |
| RAM / Storage | 8GB RAM / 256GB ROM |
| Rear Camera | 50MP with AI features, Dual Flash, Portrait, Night, Pro, 2K video recording, Slow motion |
| Front Camera | 13MP with AI features, 2K video support |
| Audio | Dual Speakers, JBL, Hi-Res Audio, Hi-Res Wireless Audio, DTS |
| Network | 5.5G / 5G / 4.5G / 4G / 3G / 2G |
| Connectivity | Wi-Fi ac, Bluetooth 5.4, GPS, NFC, USB Type-C, OTG |
| Operating System | XOS 16 (Android 16) |
| Security | In-Display Fingerprint |
| Sensors | G-Sensor, E-Compass, Gyroscope, Light Sensor, Proximity Sensor, Infrared Blaster |
| Protection | IP65 Water & Dust Resistant |
| Battery | 6500mAh, 45W Fast Charging, 10W Reverse Charging |
| Dimensions | 163.1 × 77.4 × 7.2 mm |
| Weight | 185g – 190g (variant dependent) |
| Colors | Silk Green, Shadow Black, Stellar Blue, Lunar Titanium |
| Warranty | 12 Months |
Be the first to review “Infinix Note Edge 5G” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.