Infinix Hot 70
18,999৳ – 21,999৳ Price range: 18,999৳ through 21,999৳
Processor: Helio G100 Ultimate
Display: 6.78″ 120Hz HD+ LCD
Battery: 6000mAh, 45W
Camera: 50MP + 8MP

| Infinix Hot 70 Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ IPS a-Si, HD+ (720×1576), 60/90/120Hz, 560 nits (typ), 700 nits (HBM), Always-On Display |
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (Octa-core: 2×2.2GHz Cortex-A76 + 6×2.0GHz Cortex-A55), Mali-G57 MC2 |
| RAM / Storage | 6GB RAM / 128GB ROM |
| Card Slot | Dual Nano SIM + MicroSD |
| Rear Camera | 50MP, f/1.85, AF, 75.5° FOV |
| Front Camera | 8MP, f/2.0, 77.7° FOV, FF supported |
| Network | 4G / 3G / 2G |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.4, GPS, NFC, USB Type-C, OTG |
| Operating System | XOS 16 (Android 16) |
| Security | Side Fingerprint Sensor |
| Sensors | G-Sensor, E-Compass, Gyroscope, Light Sensor, Proximity Sensor, Infrared Blaster |
| Protection | IP64 Water & Dust Resistant |
| Battery | 6000mAh, 45W Fast Charging |
| Dimensions | 167.92 × 79.12 × 7.49 mm |
| Weight | 195g |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Warranty | 12 Months |
Be the first to review “Infinix Hot 70” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.