ZTE nubia A36
11,999৳
Model: ZTE Blade A36
Display: 6.75″ HD+ 90Hz IPS LCD
Processor: Unisoc T7200
Camera: 13MP + 5MP
Feature: 5000mAh Battery, Type-C Charging

| ZTE Blade A36 Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.75″ HD+ IPS LCD, 1600×720 resolution, 90Hz refresh rate |
| Display Features | 84.8% screen-to-body ratio, 20:9 aspect ratio, ~260 ppi density |
| Processor | Unisoc T7200 (12nm), Octa-core (2×1.6GHz Cortex-A75 + 6×1.6GHz Cortex-A55), Mali-G57 MP1 GPU |
| RAM / Storage | 4GB RAM / 64GB Storage |
| Card Slot | microSDXC (Dedicated Slot) |
| Rear Camera | 13MP AF + Auxiliary Lens, LED Flash, 1080p@30fps video recording |
| Front Camera | 5MP Selfie Camera |
| Audio | Built-in Speaker |
| Network | 4G / 3G / 2G |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2, GPS, GALILEO, GLONASS, USB Type-C |
| Operating System | Android 15 |
| Fingerprint | No |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass |
| Battery | 5000mAh Battery, 10W Wired Charging |
| Dimensions | 167.6 × 77.4 × 8.3 mm |
| Colors | Black, Green |
| Warranty | 1 Year Official Warranty |
Be the first to review “ZTE nubia A36” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.