TECNO Camon 50
34,999৳ – 38,999৳ Price range: 34,999৳ through 38,999৳
- Display: 6.78″ AMOLED, 1.5K resolution with ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Processor: MediaTek Helio G200 Ultimate for powerful performance
- Camera: 50MP rear camera + 32MP selfie camera
- Security: In-display optical fingerprint sensor

| Tecno Camon 50 Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ AMOLED, 1208×2644 resolution, 144Hz refresh rate |
| Processor | MediaTek Helio G200 Ultimate |
| RAM / Storage | 8GB RAM / 128GB Storage |
| Rear Camera | 50MP (OIS) + 8MP Ultra-wide AF |
| Front Camera | 32MP |
| Audio | Dual Speakers, Dolby Atmos |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, USB Type-C, OTG |
| Operating System | HiOS 16 |
| Security | In-display Optical Fingerprint |
| Sensors | Geomagnetic Sensor, A+G Sensor, Ambient Light & Proximity Sensor, Infrared Remote Control, Electronic Compass |
| Battery | 6500mAh, 45W Super Fast Charging |
| Dimensions | 162.37 × 77.17 × 7.53 mm |
| Colors | Nebula Titanium, Moonshadow Black |
| Warranty | 13 Months |
Be the first to review “TECNO Camon 50” Cancel reply



Reviews
There are no reviews yet.