Infinix Smart 20
14,999৳ – 15,999৳ Price range: 14,999৳ through 15,999৳
Display: 6.78″ IPS LCD
Processor: Helio G81 Ultimate
Camera: 8MP + 8MP
Feature: Side Fingerprint

| Infinix Smart 20 Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ IPS a-si LCD, HD+ (720×1576), 45/60/90/120Hz, 560 nits (typ), 700 nits (HBM) |
| Screen Features | 19.7:9 ratio (90.09%), 72% NTSC, Touch Sampling: 120/180/240Hz, AOD, Dynamic Bar |
| Processor | MediaTek Helio G81 Ultimate (Octa-core: 2×2.0GHz A75 + 6×1.7GHz A55), Mali-G52 GPU |
| RAM / Storage | 4GB RAM / 64GB Storage |
| Rear Camera | 8MP, f/2.0, AF, Dual Flash, AI Cam, Portrait, Night, Pro, Panorama, Video up to 2K 30FPS |
| Front Camera | 8MP, f/2.0, AI Cam, Portrait, Night, Video up to 2K 30FPS |
| Audio | DTS Audio, 3.5mm Jack |
| SIM | Dual Nano SIM + microSD |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, GPS, NFC, USB Type-C, OTG |
| Operating System | XOS 16 (Android 16) |
| Security | Side-mounted Fingerprint |
| Sensors | G-Sensor, E-Compass, Gyroscope (software), Light Sensor, Proximity Sensor, Infrared Blaster |
| Protection | IP64 Water & Dust Resistant |
| Battery | 5200mAh, 10W Charger (15W Supported), 5W Reverse Charging |
| Dimensions | 167.7 × 78.8 × 7.7 mm |
| Colors | Shadow Black, Polaris Titanium, Sunlike Orange, Cloudline Blue |
| Warranty | 12 Months |
Be the first to review “Infinix Smart 20” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.