ZTE nubia A56
12,999৳
Model: nubia A56
Display: 6.75″ HD+ 90Hz IPS LCD
Processor: Unisoc T7200
Camera: 13MP Rear + 8MP Front
Features: Side Fingerprint, 10W Charging

| nubia A56 Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.75″ HD+ IPS LCD, 720 × 1600 pixels, 90Hz refresh rate |
| Processor | Unisoc T7200, Octa-core (2×1.6GHz Cortex-A75 + 6×1.6GHz Cortex-A55), Mali-G57 MP1 GPU |
| RAM / Storage | 4GB RAM / 128GB Storage |
| Card Slot | microSDXC |
| Rear Camera | 13MP Rear Camera, LED Flash, 1080p@30fps Video Recording |
| Front Camera | 8MP Selfie Camera |
| Audio | Built-in Speaker, 3.5mm Audio Jack |
| Network | 4G / 3G / 2G |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.2, GPS, GALILEO, GLONASS, USB Type-C 2.0, OTG |
| Operating System | Android 15 |
| Security | Side-Mounted Fingerprint Sensor |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | 5000mAh Li-Po Battery, 10W Charging |
| Dimensions | 167.6 × 77.4 × 8.3 mm |
| Weight | 193g |
| Colors | Black, Yellow |
| Warranty | 1 Year Official Warranty |
Be the first to review “ZTE nubia A56” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.