TECNO Camon 50 Ultra 5G
46,999৳ – 54,999৳ Price range: 46,999৳ through 54,999৳
Display: 6.78″ Curved AMOLED 144Hz (1.5K)
Processor: Dimensity 7400 Ultimate
Camera: 50MP + 50MP + 8MP
Feature: In-display Fingerprint

| Tecno Camon 50 Ultra 5G (12/256GB) Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.78″ Curved AMOLED, 1208×2644 resolution, 144Hz refresh rate |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate |
| RAM / Storage | 12GB RAM / 256GB Storage |
| Rear Camera | 50MP (OIS) + 50MP 3X Telephoto + 8MP Ultra-wide |
| Front Camera | 50MP |
| Audio | Dual Speakers, Dolby Atmos |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, USB Type-C, OTG |
| Operating System | HiOS 16 |
| Sensors | Geomagnetic Sensor, A+G Sensor, Ambient Light & Proximity Sensor, Infrared Remote Control, Electronic Compass |
| Battery | 6500mAh, 45W Super Fast Charging |
| Dimensions | 162.37 × 76.97 × 7.75 mm |
| Warranty | 13 Months |
Be the first to review “TECNO Camon 50 Ultra 5G” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.