ZTE nubia V80 Max
Category:
ZTE
17,999৳
Model: nubia V80 Max
Display: 6.9″ HD+ 120Hz IPS LCD
Processor: Unisoc T7250 (12nm)
Camera: 50MP Triple Camera + 16MP Front
Features: Side Fingerprint, IP64, 6000mAh Battery

| nubia V80 Max Specifications | |
|---|---|
| Display | 6.9″ HD+ IPS LCD (720×1940), 120Hz, 780 nits brightness |
| Display Features | ~84.7% screen-to-body ratio, ~260 ppi, scratch-resistant glass |
| Processor | Unisoc T7250 (12nm), Octa-core (2×1.8GHz Cortex-A75 + 6×1.6GHz Cortex-A55), Mali-G57 MP1 GPU |
| RAM / Storage | 8GB RAM / 128GB Storage (Expandable via microSDXC) |
| Rear Camera | 50MP (Wide, f/1.8, PDAF) + Auxiliary Lenses, LED Flash, HDR, Panorama, 1080p@30fps |
| Front Camera | 16MP Wide Selfie Camera, 1080p@30fps Video Recording |
| Audio | Built-in Speaker, DTS Audio Enhancement, 3.5mm Jack |
| Network | 4G / 3G / 2G, Dual SIM (Nano-SIM) |
| Connectivity | Wi-Fi dual-band, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, GALILEO, USB Type-C 2.0, OTG |
| Operating System | Android 16 |
| Security | Side-Mounted Fingerprint Sensor |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass |
| Protection | IP64 Dust & Splash Resistant, Drop Resistant up to 1.8m |
| Battery | 6000mAh Battery, 22.5W Fast Charging, 10W Reverse Charging, Bypass Charging |
| Dimensions | 171.6 × 77.8 × 8.3 mm |
| Weight | 191g |
| Body | Glass Front, Plastic Frame |
| Colors | Aurellia Gold |
| Warranty | 1 Year Official Warranty |
Be the first to review “ZTE nubia V80 Max” Cancel reply


Reviews
There are no reviews yet.